Stormskader

Dato:
18/11 - 2013

Som følge af stormen d. 28. oktober løsrev nogle af tagstenene sig fra vores nye tag. Nogle faldt ned, mens andre vippede opad eller forskubbede sig. Skaden blev kort efter meldt til forsikringen og indenfor en uge havde Falk Tag og Facade udbedret de værste skader, men konstaterede, at der var behov for yderligere reparationsarbejde. Forsikringen dækker omkostningerne til reparationerne. Da taget var helt nyt valgte bestyrelsen af betale en rådgiver for at efterse både udbedringen af stormskaderne, men også den øvrige tagkonstruktion med henblik på at sikre, at skaderne ikke skyldes konstruktionsmæssige fejl i det nye tag. Konklusionen er, at skaderne ene og alene skyldtes de ekstraordinære vindforhold og at taget efter reparationerne er så godt som nyt. 

Mvh. Bestyrelsen

Kommentarer:

Ingen kommentarer

Skriv kommentar

Felter med * skal udfyldes.

Kontakt

Kontakt bestyrelsen
Benyt formularen nedenfor til at sende en mail til bestyrelsen. Formularen er ikke til akutte henvendelser - du må forvente, at der kan op til en uge før du modtager et svar. Hvis henvendelsen er akut kontakt da vicevært eller administrator.

Kontakt for gæstelejlighed
For lån af gæstelejlighed send en mail til udleje@ef-birkedommervej.dk.

Kontakt for ekstra opgangsnøgle
Hvis du kunne tænke dig en ekstra opgangsnøgle kontakt viceværten.

 

 

Felter med * skal udfyldes.

Kim Just Petersen
Bestyrelsesmedlem

kim@ef-birkedommervej.dk

Jacob Bjarke Hansen Hicks
Bestyrelsesmedlem

jacob@ef-birkedommervej.dk

Katrine Søborg Høyer
Bestyrelsesmedlem

katrine@ef-birkedommervej.dk

Simon Krog
Næstformand Bestyrelsesmedlem

simon.k@ef-birkedommervej.dk

Patrick Sommer
Bestyrelsesmedlem

patrick@ef-birkedommervej.dk

Anne Pedersen
Bestyrelsesmedlem

anne@ef-birkedommervej.dk